Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :panzielony:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 11 mar 2020, o 12:59

e wtorek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, dotyczącego m.in. sytuacji i problemów nekropolii oraz upamiętnień związanych z mniejszością ukraińską w Polsce, wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin przedstawił bieżący stan tej kwestii. W swojej wypowiedzi wiceminister przyznał, że „dużym problemem”, wywołującym napięcia, jest sprawa upamiętnienia członków UPA na wzgórzu Monasterz w Werchracie na Podkarpaciu. Ma on stać, jak powiedział minister, na zbiorowej mogli upowców „poległych w 1945 roku w walce z NKWD”.

Pomnik w Monasterzu został nielegalnie wzniesiony w latach 90. XX wieku przez członka Związku Ukraińców w Polsce Dymitra Bogusza. Tablicę z napisem gloryfikującym upowców zniszczyli nieznani sprawcy. Później polska Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa po rozmowach ze stroną ukraińską „zalegalizowała” pomnik umieszczając na nim inną tablicę, która jednak nie do końca spełnia warunki dotyczące takich miejsc pamięci, m.in. nie było na niej inskrypcji w języku polskim, a treść napisu nie odpowiadała obowiązującemu wzorowi.

Pomnika do tej pory nie wpisano też do rejestru grobów i cmentarzy wojennych, gdyż odmówił tego wojewoda, w związku z negatywną opinią rzeszowskiego oddziału IPN. Według ustaleń SUOZUN wśród spoczywających w tym miejscu są członkowie okrytej złą sławą Służby Bezpeky OUN, odpowiedzialni za mordy na Polakach i Ukraińcach, w tym wymordowanie polskich pasażerów pociągu osobowego w lesie pod wsią Zatyle.

https://kresy.pl/wydarzenia/wojewoda-po ... monastyrz/

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 18 lut 2020, o 12:18

Skoro Armia radziecka nie przyniosła wolności i demontowane są jej pomniki to UPA przyniosła Polakom wolność? :roll:

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 15 gru 2019, o 07:36

Wiceszef Biura Prezydenta Ukrainy Ihor Żowkwa po raz kolejny domagał się „odpowiednich kroków z polskiej strony” ws. „uporządkowania miejsc ukraińskiej pamięci na terytorium Polski”, czyli najpewniej obiektów ku czci UPA, w zamian za wydane Polakom zgody na prace poszukiwawcze na Ukrainie.

https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-pon ... j-pamieci/

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 20 lis 2019, o 20:11

Radni gminy Horyniec-Zdrój chcą zobowiązać wójta do „wykonania wszelkich czynności zmierzających do usunięcia naruszających polskie prawo pomników UPA”, które znajdują się na terenie gminy. Sprawa dotyczy obiektów w Werchracie i w Radrużu. Złożono już projekt uchwały w tej sprawie.


https://kresy.pl/wydarzenia/podkarpacie ... FJIX7HAylw

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 20 lis 2019, o 05:43

Prezes IPN Jarosław Szarek powiedział w wywiadzie dla ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform, że polskie władze są gotowe do rozmowy ze stroną ukraińską na temat odbudowania pomnika UPA znajdującego się na górze Monastyr w pobliżu Werchraty.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/pol ... -monastyr/

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 17 lis 2019, o 06:20

Ukraincom przeszkadzają kamienne lwy na cmentarzu we Lwowie a chcą żeby Polacy honorowali pomniki morderców kobiet i dzieci

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 15 lis 2019, o 13:35

Jaka w tym wszystkim jest logika? Taka, że UPA ma zasługiwać na upamiętnienie w Polsce, mimo wymordowania 100-140 tys. Polaków, ponieważ walczyła z komunizmem i „Sowietami”, a antyrosyjska (czyli odwołująca się do tradycji UPA) Ukraina jest obecnie potrzebna Polsce do budowy tzw. Międzymorza – o którym marzą nie tylko turbopatrioci z „obozu niepodległościowego”, ale jak widać także środowiska byłej Unii Wolności. No ale przecież Wehrmacht i Waffen-SS też walczyły z komunizmem i „Sowietami” i miały w tej dziedzinie znacznie większe osiągnięcia niż UPA i „żołnierze wyklęci”. To może Wehrmachtowi i Waffen-SS należy postawić pomniki wdzięczności w miejsce usuniętych pomników wdzięczności Armii Czerwonej. Taka jest logika elit politycznych, które wyszły z „Solidarności”.


http://www.mysl-polska.pl/2096

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 22 paź 2019, o 14:07

W lipcu tego roku były szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Wołodymyr Wjatrowycz „postawił Polakom warunek” wznowienia poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar na Ukrainie, domagając się odnowienia jednego ze zdewastowanych obiektów ku czci UPA w Werchratej na Podkarpaciu.
https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukr ... -ustepstw/

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 4 paź 2019, o 08:28

Pomnik w Werhracie jest jednym z wielu...

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 22 wrz 2019, o 23:39

Podczas wyjazdu na „ukraińskie etniczne tereny w Polsce” finansowanego przez władze obwodu lwowskiego, młodzi Ukraińcy odwiedzili miejsca związane z OUN-UPA – w tym tzw. bunkier „Stiaha”, działacza Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, dowódcy UPA i powojennego prowidnyka OUN na tzw. Zakerzonie.

18 listopada uczestnicy odwiedzili tzw. bunkier Stiaha na stokach wzgórza Monasterz koło Werchraty (pow. lubaczowski), gdzie w Lasach Monasterskich znajdują się pozostałości jednego z obiektów ku czci OUN-UPA.


https://kresy.pl/wydarzenia/ukraincy-od ... -upa-foto/

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 12 lip 2019, o 13:17

"....nijaki Wiarowycz, szef ukraińskiego IPN, żąda odnowienia i odrestaurowania za pieniądze polskich podatników, obiektów ku czci bandziorów z UPA w Polsce – w Werchratej na Podkarpaciu.

Czyli, aby potomkowie, którzy cudem przeżyli i Rodacy bestialsko pomordowanych Polaków , którzy ginęli w niewyobrażalnych dla człowieka mękach.....mogli zapalić znicz i uronić łzę i zmówić modlitwę nad grobami z kośćmi swoich bliskich i Rodaków, wpierw muszą ze swoich środków uświetnić pomniki ich morderców...."

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 12 lip 2019, o 09:34

Obecnie nie ma możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych, ekshumacyjnych ani porządkowych na terenach Ukrainy - powiedział zastępca prezesa IPN Krzysztof Szwagrzyk. - Ukraińcy potraktowali usunięcie pomnika UPA w Hruszowicach jako swoiste wypowiedzenie im wojny. Zdaniem dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN nie ma szansy na przełom. Ukraińcy stawiają żądania, których strona polska nie może spełnić.


Pomnik w kształcie łuku triumfalnego to nie jest miejsce spoczynku. W polskim prawie każdy ma prawo do pochówku. Nie ma jednak możliwości, aby stawiać pomniki, obeliski, ku czci SS, UPA czy NKWD - nie ma na to zgody.


https://wiadomosci.wp.pl/ipn-ukraina-po ... 251080833a

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Mohort » 12 lip 2019, o 09:17

Z kolei w przeddzień 76. rocznicy „krwawej niedzieli”, kulminacji ludobójstwa na Wołyniu przeprowadzonego przez OUN-UPA, na portalu „Historyczna Prawda” zamieszczono komentarz szefa Ukraińskiego IPN, „kłamcy wołyńskiego” i gloryfikatora banderyzmu, Wołodymyra Wjatrowycza. Według tytułu artykułu, „Wjatrowycz postawił Polakom warunek odnośnie wznowienia współpracy”.

Faktycznie, chodzi tu o zniesienie zakazu dotyczącego prowadzenia na terytorium Ukrainy polskich prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych. Wjatrowycz oświadczył, że warunkiem odblokowania ekshumacji szczątków pomordowanych Polaków jest odnowienie przez stronę polską przynajmniej jednego z upamiętnień UPA na terytorium Polski :roll:


https://kresy.pl/wydarzenia/msz-ukrainy ... yplomatow/


co trzeba miec we łbie żeby żadać odbudowy pomnika katom przez ofiary? :roll:

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 3 cze 2019, o 20:49

Ambasadorowie Polski i Izraela w Kijowie napisali wspólny list do mera d. Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwska), w którym wyrazili protest przeciwko wzniesieniu w tym mieście pomnika głównodowodzącego UPA Romana Szuchewycza. Merowi przypomniano, że Szuchewycz jest odpowiedzialny za tragiczną śmierć dziesiątków tysięcy Polaków i Żydów.


https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukr ... cvLkFHdqms

"...Dobrze, że list powstał. Szkoda jednak, że nie odważono się na samodzielną notę. Izrael mógł napisać swoją. Pytanie, która ambasada poprosiła drugą..."

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 3 cze 2019, o 12:07

Poseł zasugerował, że dla polskich władz interesy Ukrainy stają się ważniejsze od interesów Polski. Wskazywał na brak reakcji na ogłoszenie Roku Bandery przez władze obwodu lwowskiego. „No to ja się pytam, gdzie są ci, którzy strzelali do polskiego konsulatu, gdzie są ci, którzy wysadzali polskie pomniki?”- pytał. Wspomniał także o ukrywaniu posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich w paździerzowych pudłach przez ukraińskie władze. W jego opinii wpisuje się to w ciąg antypolskich wystąpień Ukraińców od 1925 roku.

„Pytam się, gdzie jest koniec tego wszystkiego? I kiedy to się skończy? Miało to się skończyć podsumowaniem ustawowym, gloryfikujcie sobie UPA u siebie, w Polsce nie wolno.” – zakończył Jakubiak.


https://kresy.pl/wydarzenia/polska/jaku ... prezydent/

Na górę