Będzie lotnisko i SOR przy szpitalu

To już pewne. SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim utworzy szpitalny oddział ratunkowy, doposaży go w najnowszy sprzęt oraz wybuduje lądowisko dla śmigłowców ratownictwa medycznego. Inwestycja zostanie dofinansowana z programu operacyjnego infrastruktura i środowisko.

Lądowisko dla śmigłowców powstanie przy kompleksie sportowym Zespołu Szkół nr 1, u zbiegu ulic Wyspiańskiego i Sienkiewicza. Na działce, którą na ten cel przekazał powiat. Będzie miało wymiary 27 na 27 metrów, przystosowane zostanie do lądowań i startów śmigłowców zarówno w dzień, jak i w nocy. Przygotowane będzie głównie do przyjęcia śmigłowca EUROCOPTER eksploatowanego przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz na potrzeby śmigłowców typu Augusta oraz innych. Do lądowiska wybudowana zostanie też droga dojazdowa dla karetek.

Sam Szpitalny Oddział Ratunkowy utworzony zostanie w zaadaptowanych na ten cel pomieszczeniach izby przyjęć wraz z dobudowaną do niej (od strony wschodniej) nową częścią o powierzchni około 700 mkw. Z pracownią rezonansu i tomografii komputerowej połączony zostanie windą. Inwestycja obejmie też przebudowę istniejących garaży dla potrzeb karetek ratownictwa medycznego. Dyrekcja szpitala rozstrzygnęła już przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej i pełnienie nadzoru autorskiego nad inwestycją.

Na cztery powiaty

Projekt warty jest ponad 10 mln zł, z czego 85 procent kosztów pochodzić będzie z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 na działania związane z infrastrukturą ratownictwa medycznego. Brakującą część dołoży szpital. Uruchomienie SOR podniesie prestiż tomaszowskiego szpitala. A przede wszystkim będzie korzystne dla pacjentów. Najbliższy SOR znajduje się w Zamościu, a z założeń ratownictwa medycznego wynika, że taki oddział powinien przypadać na 200 tys. mieszkańców. – To inwestycja ważna dla powiatów ościennych – podkreśla Andrzej Kaczor, dyrektor SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim. Tomaszowski SOR obejmie bowiem nie tylko powiat tomaszowski, ale także dużą część powiatu hrubieszowskiego, biłgorajskiego i lubaczowskiego. Ułatwi szybką diagnozę pacjentów, co jest najważniejsze przy działaniach ratowniczych. Lądowisko pozwoli natomiast na niezwłoczny transport do specjalistycznych szpitali w Lublinie, Łęcznej czy do innych wyspecjalizowanych jednostek w kraju.

Nowoczesny sprzęt

Rozbudowany SOR ma spełniać rygorystyczne normy – zarówno co do metrażu sali operacyjnej, pracowni diagnostyki, jak i ich wyposażenia. Projekt przewiduje m.in. zakup nowoczesnej aparatury do szybkiej diagnostyki, w tym 64-rzędowego tomografu komputerowego. – To sprzęt, który w praktyce, przy dobrym diagnoście potrafi zdiagnozować niemal wszystkie schorzenia. Na liście jest kilkanaście dużych zakupów na przykład wyposażenia pracowni endoskopii, stołów operacyjnych, osprzętu operacyjnego, aparatów RTG i USG, nowoczesnych łóżek. Praktycznie kupimy całe nowe wyposażenie SOR – mówi Andrzej Kaczor.

Dyrektor szpitala liczy, że inwestycja będzie przebiegała bez zakłóceń, a szpitalny oddział ratunkowy zacznie funkcjonować już w I kwartale przyszłego roku.

Uruchomienie nowego oddziału będzie wiązało się też ze wzrostem zatrudnienia w szpitalu – zarówno lekarzy, jak i pozostałego personelu. Dyrektor Kaczor zastrzega, że dużo zależy od kontraktu z NFZ, ale ocenia, że liczba zatrudnionych może się zwiększyć o około 10 osób.

Dziś tomaszowski szpital liczy 351 łóżek. Ma blok chirurgiczny z pododdziałem chirurgii dziecięcej, blokiem operacyjnym oraz salą intensywnej opieki medycznej (36 łóżek). Oddziały: dziecięcy wewnętrzny (25), reumatologiczny (27), laryngologiczny (17), zakaźny dorosłych (21), zakaźny dzieci (11), położniczo-ginekologiczny (54), dwa oddziały internistyczne z salą „R” (90), pulmonologiczny (36) oraz neurologiczny.

Robert Horbaczewski

źr. Kronika Tygodnia